ZNAKI, KI KAŽEJO, DA IMATE MOGOČE TRN V PETI
V 10-63% (različne študije) trn v peti ne povzroča nobenih težav in posamezniki, ki ga imajo, zanj sploh ne vedo, temveč se ga odkrije naključno. Prav tako ni nujno, da je vsaka bolečina v peti povezana s trnom. Pri 45% ljudeh, ki imajo bolečine, trn ni prisoten temveč so bolečine v peti nastale iz drugačnega razloga.
Trn v peti sam ne povzroča bolečine. Bolečina je odvisna od oblike, velikosti in lokacije in je posledica pritiska na živce in vnetje okolnega tkiva. Če se odpravi vnetje okolnega tkiva, je lahko izboljšanje trajno v tudi v do 97% primerih, kljub temu, da trn ostane.
BOLEČINA
Ostra, zbadajoča bolečina, ki jo ljudje primerjajo s hojo po konici noža, ki se sčasoma spremeni v topo. Bolečina je običajno hujša zjutraj ali po daljšem počitku. Nekaj prvih korakov je skrajno bolečih, nato se bolečina rahlo poleže. Topa bolečina vztraja ves čas.
OKORELOST
Ljudje, ki imajo trn v peti, pogosto trpijo za okorelostjo pete, gležnja in golenske mišice, ki se po nekaj začetnih korakih normalizira.
MRAVLJINCI
Če trn v peti pritiska na živec, se lahko to kaže kot mravljinci v predelih podplata.
VZROKI ZA TRN V PETI
Ker so dokumentirani tudi primeri trna v peti pri otrocih, lahko sklepamo, da gre vsaj v manjšini primerov za trn kot enega od načinov normalnega razvoja petnice. Vzroki za nastanek trna v peti še niso popolnoma jasni, vendar v literaturi najdemo dve različni teoriji:
VNETJE TETIVE STOPALNEGA LOKA
Najbolj razširjena teorija, ki pa se počasi opušča, je da se trn pojavi s ponavljajočo obremenitvijo tetive stopalnega loka (platarne fascie) na njeno prirastišče na petnici. To naj bi povzročalo kronično vnetje in razvoj trna v peti. Napetost tetive je višja, če je stopalni lok znižan, prav tako je napetost višja, če je prisoten večji pritisk na stopalni lok zaradi prekomerne telesne teže. Proti tej teoriji govorita dejstva, da se trn v peti ne pojavi znotraj same tetive, kot se to navadno zgodi pri kalcifikacijah zaradi nategov tetiv in vezi, ter da se stanje po kirurški odstranitvi trna in sprostitvi tetive stopalnega loka pri skoraj polovici primerov ponovi. Prav tako tej teoriji nasprotuje dejstvo, da pri 10 do 63% (različne študije) ljudeh, ki imajo trn, bolečina nikoli ni bila prisotna.
Novejše raziskave ugotavljajo, da je trn v peti lahko posledica odziva petnice na ponavljajočo, navpično usmerjeno obremenitev pete. Peta prenaša večino sile telesne teže, rast kosti pa je dinamičen proces, ki se prilagaja glede na smer sile, ki ji je izpostavljena (wolfov zakon). Trn v peti tako nastane kot posledica ponavljajoče navpične sile, ki nanjo deluje. Ponavljajoča obremenitev pete povzroča ponavljajoče mikropoškodbe, ki povzročijo rast kosti. Gre pravzaprav za obrambni odziv organizma, ko se zaradi prekomerne telesne teže in staranja začnejo degeneracijski procesi mehkega tkiva pod peto (maščobne blazinice), ki sicer blaži udarce na peto. Trn nastane, da bi nadomestil funkcijo obrabljenega tkiva in omilil sile na mišice in drugo tkivo, ki obdaja petnico.
Študije so pokazale, da posamezna poškodba petnice še ne izzove nastanka trna v peti, če pa se poškodba nenehno obnavlja zaradi stanjšanega zaščitnega tkiva in prekomerne telesne teže, pa lahko pride do tvorbe trna, še posebej, če so prisotni tudi drugi dejavniki tveganja, kot so genetski dejavniki (način hoje, elastičnost in debelina maščobnih blazinic, struktura stopalnega loka) in obutev, ki jo nosimo.